NIRVANA PIŠTOLJEVIĆ: “Što ranije počnemo sa stimulacijom razvoja, dijete će manje kasniti za vršnjacima tipičnog razvoja”

Udruženje pedijatara Bosne i Hercegovine u saradnji s UNICEF uredom u Bosni i Hercegovini, i pod pokroviteljstvom Federalnog ministarstva zdravstva u srijedu u Sarajevu organizira Konferenciju “Pedijatrija– Izazovi i perspektive s fokusom na ranu detekciju i intervenciju”. Dr. Nirvana Pištoljević, izvršna direktorica nevladine organizacije EDUS (Edukacija za sve), autorica seta razvojnih bihevioralnih skala, vodiča, priručnika i brošura za stručnjake ali i roditelje koji po prvi put u BiH omogućavaju adekvatnije praćenje ranog rasta i razvoja djece na Konferenciji će govoriti na temu “Materijali i instrumenti za ranu detekciju i intervenciju djece sa poteškoćama u rastu i razvoju”, a u intervjuu za blog ZaSvakoDijete.ba Dr. Pištoljević govori o stanju u BiH kad su u pitanju detekcija i rana intervencija i najefektnijim mehanizmima, o tome koliko su ove dvije komponente bitne za uspješniji tretman a koliko je pogubno ukoliko dijete do njega ne dođe blagovremeno, potrebi razvijanja patronažne službe kao idealne prilike da se u prvim danima života novorođenčeta ustanove svi potencijalni rizici koji mogu ugroziti pravilan rast i razvoj djece…

Kakvo je, po Vašem mišljenju, trenutno stanje u BiH kad su u pitanju detekcija i rana intervencija djece sa poteškoćama u rastu i razvoju?

Praćenje djece u svih pet razvojnih oblasti kao i detekcija odstupanja od tipičnog rasta i razvoja je prilično novi koncept koji ne postoji skoro nigdje u regiji pa ni u BiH. Uglavnom se ranom rastu i razvoju djece kao i ranoj detekciji odstupanja i intervenciji pristupa fragmentirano i usko specijalistički.

Rezultat ovoga je da se djeca koja imaju odstupanja u rastu i razvoju kasno otkrivaju, tek pred polazak u školu, uglavnom se usluge intervencije pružaju djeci samo u pojedinim oblastima, npr. fizikalna rehabilitacija, dok se u drugim razvojnim oblastima kao što su socijlno- emocionalni, kognitivni razvoj, pa čak i razvoj govora, ne djeluje pravovremeno i na adekvatan način.

Koncept kojeg UNICEF podržava u saradnji sa resornim ministarstvima, relevantim ustanovama i specijaliziranim organizacijama kao sto je NGO EDUS prilično je inovativan i konceptualno drugačiji, jer je zasnovan na saradnji sva tri sektora – zdravstvo, obrazovanje i socijalana zaštita, posmatraju se sve razvojne oblasti djeteta i interveniše se u ranom uzrastu djeteta od rođenja do treće godine, na osnovu metode zasnovane na nauci koristeći nove instrumente koji su izrađeni za davaoce usluga iz sva tri sektora i po prvi put standardizirani za rad sa porodicama i djecom u BiH.

Koji su najefektniji mehanizmi za detekciju i ranu intervenciju?

Naučno-dokazani! Mi moramo da koristimo naučno validirane i standardizovane instrumente za BiH razvojne norme, tako da bilo koji od intrumentata za skrining, monitoring ili detaljniju procjenu razvoja, svih pet razvojnih oblasti, je prvi korak u pravovremenoj detekciji razvojnih odstupanja, poremećaja ali i djece koja su talentovana i nadarena.

Zatim, postoji dijagnostika, kada se evidentira značajno kasnjenje u razvoju, mi imamo timove doktora koji se bave dijagnostikom i koriste standardne svjetske dijagnostičke procedure. Sljedeći korak skoro i da ne postoji, intervencija. Dijagnostika sama po sebi kod ranog rasta i razvoja nije toliko krucijalna koliko je krucijalno početi raditi sa djetetom čim se bilo kakvo kašnjenje uoči. Intervencija je ključ, ciljana naučno validna stimulacija u ranoj razvojnoj dobi može da dovede do potpunog napretka i sustizanja tipičnog razvoja kod djece.

PROČITATAJTE CIJELI INTERVJU