OBAVIJEST ZA MEDIJE

Sarajevo, 9.3.2016.

DIJETE ILI POTEŠKOĆA?

„Razvrstavanje“ djece sa poteškoćama na lako, umjereno, teže i teško mentalno retardiranu djecu, za potrebe upisa u školu, nedopustiv diskriminatorski čin

U Kantonu Sarajevo je nalaz Komisije za kategorizaciju  zakonski propis neophodan za upis i obrazovanje učenika sa poteškoćama u  ustanove za specijalno obrazovanje.

Navedena Komisija radi prema Pravilniku o utvrđivanju preostale sposobnosti i razvrstavanju

djece  i  omladine ometene u psiho-fizičkom razvoju,donesenog 2008.g. od strane  Ministarstva za rad, socijalnu politiku,raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo,  i prema članu 31. „razvrstavaju“ djecu na, vjerovali  ili ne, “lako, umjereno, teže i teško mentalno retardiranu djecu”!

Također,  proces prikupljanja medicinske dokumentacije koja je potrebna da bi se stupilo pred Komisiju je i za roditelje i za djecu dugotrajan i mukotrpan, a jedini rezultat je dokument kojim je dijete “razvrstano” i obilježeno.

Cjelokupna procedura se čini još apsurdnijom ako se u obzir uzme  tvrdnja stručnjaka Zavoda Mjedenica da nalazi Komisije nemaju  nikakvu pedagošku vrijednost tj. da im ništa ne znače s aspekta obrazovanja djece sa poteškoćama.

Iako je procjena onesposobljenja neophodna za utvrđivanje prava na socijalnu pomoć, u oblasti obrazovanja je nedopustiva i protivna osnovnim i zagarantovanim pravima svakog djeteta da ide u školu. Kategorizacija u obrazovanju bi trebala biti usmjerena prema specifikaciji edukativnih potreba djeteta s određenim poteškoćama, a ne svođenju djeteta na poteškoću, tj. obilježavanju i diskriminaciji.

Stoga Savjet roditelja EDUS-a, organizacije koja svakodnevno pomaže razvoj i obrazovanje više od stotinu djece s poteškoćama, traži promptno ukidanje navedenog uslova  i  suštinsku promjenu zakonskih propisa  za upis i obrazovanje učenika sa poteškoćama u  ustanove za specijalno obrazovanje u Kantonu Sarajevo.